Baza čierna (Sambucus nigra)

Baza je trváci ker alebo strom 5 - 10 m vysoký so sladko voňajúcimi žltobielymi kvietkami. Plody má čierne a lesklé. Kvitne od mája do júla, kvety sa sušia ako celok a až neskôr sa oddelia od stopiek. Plody zrejú v auguste až v septembri. Darí sa jej najlepšie v mokrej pôde, je nenáročná na pestovanie v záhrade. Od dávna hrala baza v liečiteľstve a lekárnictve dôležitú úlohu. Používa sa aj v potravinárstve. Čaj z bazy sa používa napríklad na nečistú pokožku, pomáha pri liečení reumatických problémov a dny. V tele aktivizuje obranné látky. Stymuluje obehový systém , je silne močopudná, podporuje vykašliavanie a je protizápalová. Používa sa pri chorobách z prechladnutia. Mladé listy napomáhajú metablizmu v jarnom období, keď sa naše telo potrebuje prečistiť. Zavárané plody sú výborným osviežujúcim nápojom. Kôra a listy sa používajú na výplach ústnej dutiny, zvonka na mierne popáleniny. Upozernenie: baza je vo väčších množstvách jedovatá. Vyvoláva nevoľnosť a bolesť hlavy. Typ na limonádu: 5 veľkých bazových kvetov, 1 kg cukru, 1 citrón.  Zalejeme vodou, necháme 8 dní ležať na slnku a precedíme.
Zber: listy - marec a apríl
          Kvety - máj až júl
          Plody - august a september
Sušenie: v tenkých vrstvách, pri teplotách do 45 °C, schne pomaly
Uskladnenie: dobre uzavreté, chránime pred svetlom a vlhkom

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Ľudovo sa nazýva aj basilika alebo bazalienka. Je to jednoročná kríčkovíta bylina z čeľade hluchavkovitých. Dorastá do výšky 30 - 40 cm. Kvety sú biele, prípadne žltobiele alebo červené. Plody sú červenohnedé tvrdky. Celá rastlina má príjemnú vôňu a je veľmi medonosná. Využíva sa v lekárnictve, voňavkárstve, upravuje trávenie, osoží pri nadmernom tvorení plynov (nadúvaní). Zvonku spolu s vňaťou kapsičky pastierskej sa používa na omývanie zaparených miest. Listy bazalky sú v kuchyni náhradou čierneho korenia, pridávajú sa do mäsových konzerv a šalátov.
Zber: vňať - júl a august
Sušenie: pri teplote do 35 °C, v tenkých vrstvách, ľahko sa zaparí
Uskladnenie: dobre uzavreté, chránené pred svetlom a vlhkom

Borievka obyčaná (Juniperus communis)

Borievka sa využíva v lekárnictve, likerníctve a ako korenie na prípravu mäsa. Napomáha látkovej premene, osoží pri nadúvaní, na dezinfekciu tráviaceho traktu (sušené alebo čerstvé plody požuť a prehltnúť), pri vodnatielke. Je súčasťou liekopisnej močopudnej čajoviny. Príprava záparu: 1 kávová lyžička na 2 dl vriacej vody, pre lepšie vyúhovanie je vhodné plod pred použitím podrviť, piť pred jedlom 2 až 3 x denne po 2 dl.
Zber: drevo - február, marec
         Plody - september, október
         Nové výhonky - máj až september
Sušenie: pri teplote do 35 °C
Uskladnenie: v dobre uzavretej nádobe, chránené pred svetlom a vlhkom

Jahodové listy (Fragaria vesca)

Jahodové listy sú v čaji nielen lahodné ale aj zdravé. Obsahujú triesloviny, slizovité látky a vitamín C. Účinkujú na množstvo chorôb, napríklad proti hnačkám, pri cievnych ochoreniach, zápaloch, chudokrvnosti, dne, ale aj pri chorobách ľadvín, ľadvinových kameňoch a pri celkovej slabosti. Čaj z jahodových listov možno používať neobmedzene. Pripravíme si ho z 2 polievkových lyžíc listov, ktoré zalejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme desať minút vylúhovať. Drogu možno použiť tiež do kúpeľa čistí pokožku a sťahuje póry. Nálev si pripravíme z 50 g drogy, ktorú prelejeme hrnčekom vriacej vody a necháme 30 minút vylúhovať. Tento nálev môžeme použiť na omývanie rán a ku kloktaniu, pretože odstraňuje pach z úst.
Zber: v čase kvitnutia zavčasu ráno
Sušenie: v tenkých vrstvách, pri teplote do 35 °C
Uskladnenie: dobre uzavreté, chránené pred svetlom a vlhkom

Kostihoj lekársky (Sympytum officinale)

Je to trváca bylina dorastujúca až do výšky 1 m. Môžeme ho nájsť na mokrých lúkach, v priekopách, popri potokoch, na poliach. Kostihoj je veľmi medonosný, kvitne v máji až v septembri purpurovými kvetmi. Kostihoj má veľmi široké uplatnenie v oblasti pohybového ústrojenstva. Pomáha hojeniu rán, vytváraniu náhradných tkanív v tele, pri bolestiach svalov, artritíde, zlomeninách, aj na črevné problémy. Ďalej nachádza uplatnenie pri chorobách dýchaciehio ústrojenstva, pri silnom zahlienení priedušiek, pri pľúcnych chorobách, angíne... Kostihoj  je veľmi významným liečivom.
Zber: listy - máj až september
          Vňať - máj až júl
          Koreň - október až november
Sušenie: pri teplote do 35 °C, schne pomaly
Uskladnenie: dobre uzavreté, chránime pred svetlom a vlhkom

Lipový kvet ( Tilia corda)

Lipa je strom dožívajúci sa vysokého veku. Má veľmi medonosné a voňavé žltozelené kvety. Kvitne v júli respektíve v júni. Používa sa pri chorobách z prechladnutia sprevádzaných kašlom. Pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, tlmí horúčku. Príprava čaju: 1 kopcovitá lyžička  kve-tu sa zaleje 1 l vriacj vody a nechá sa 15 minút prikryté vylúhovať a scedí sa. Vlažné sa prisladí medom. Nesmie sa  variť. Pije sa teplý 3 - 5 krát denne.
Zber: celé súkvetia na začiatku kvitnutia , máj až júl
S
ušenie: pri teplote do 35 °C
Uskladnenie: v dobre uzavretej nádobe chránenej pred svetlom a vlhkom

Materiná dúška obyčajná - tymián ( Thymus serpyllum)

Rastlina rastie na rôznych miestach - od nížin až po horský stupeň, na lúkach, na svetelnejších miestach v lese, na skalách. Je to trváca bylina dorastajúca do výšky 30 cm. Kvety sú svetlo fialovej farby. Ako korenie sa používa do polievok, omáčok, vín... Kôli krásnej vôni sa používa do voňaviek. Jej Vôňa upokojuje nervy. Je vhodná pri bolestiach hlavy, pri problémoch so žalúdkom a zažívacím traktom, pri reumatizme vo forme kúpeľa. Na zápar používame 2 lyžičky rastliny na šálku.
Zber: vňať sa zbiera pred kvitnutím alebo v čase kvitnutia , máj - august
Sušenie: na suchých tienistých miestach, pri vyšších teplotách riedko rozložené, schne rýchlo
Uskladnenie: v dobre uzavretej nádobe chránenej pred svetlom a vlhkom

Nechtík lekársky (Caledula officinalis)

Aj keď rastlina nie je veľmi pôvabná, je užitočná. Nechtík je prostriedok na hojenie rán a pôsobí zvnútra aj zvonku. Podporuje vstrebávanie opuchov, používa sa pri vredoch, zdúrení a stvrdnutí žliaz, zápale prsníkov, žíl, vlasových vačkov. Ďalej sa využíva pri poruchách žlčníka a pečene, urýchľuje hojenie rán a zjemňuje pokožku, v kozmetike pri liečení kožných chorôb. V domácnosti sa využíva ako bylina do vín, octov, olejov, sirupov... V kozmetike je obsiahnutý v niektorých šampónoch, mastičkách, pleťových mliekach...
Zber: kvety (plnokveté súbory) jún až september, napoludnie
Sušenie: riedko rozložené, aby sa nestratila farba a pri teplote do 35 °C
Usdkladnenie: v dobre uzavretej nádobe chránenej pred svetlom a vlhkom

Repík lekársky (Agrimonia cupatoria)

Repík je trváca 30 až 120 cm vysoká byliny, ktorá kvitne v júni až v auguste. Príjemne vonia a je medonosná. Využíva sa pri poruchách žlčníka a pečene, pri zápaloch močových ciest, pôsobí protizápalovo pri popáleninách, odreninách, hnisavých vyrážkach, ako kloktadlo. Varí sa z nej čaj, je potravinovým doplnkom, je obsiahnutá vo víne, v octe, v olejoch, sirupoch ale aj v kozmetike ako sú rôzne mastičky, šampóny, pleťové mlieka.
Zber: kvitnúca vňať - jún až august
          Listy - máj až jún
Sušenie: rozložené na plechu alebo na tácke pri teplote do 35 °C
Uskladnenie: v dobre uzavretej nádobe chránenej pred svetlom a vlhkom

Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla)

Je najznámejšia rastlina zo všetkých liečív. Rastie na teplých miestach na poliach, pozdĺž ciest, kvitne od mája až do septembra. Rumanček má protizápalové a dezinfekčné účinky. Pôsobí proti kŕčom, podporuje odchod plynov z čriev. Pre hojivé účinky sa používa pri žalúdočných vredoch vo forme čaju. Čaj sa pripraví z 1 kávovej lyžičky na šálku vody. Pije sa viackrát za deň.
Zber: kvety jún - august
S
ušenie: rozložené v tenkých vrstvách, pri teplote do 35 °C
Uskladnenie: dobre uzavreté chránené pred svetlom a vlhkom

Skorocel kopijovitý (Plantago lancerolata)

Skorocel je trváca bylina z čeľade skorocelovitých. Dorastá do výšky 10 - 30 cm. Rastie na lúkach a pasienkoch, ako burina v záhrade, pri cestách. Skorocel sa už v dávnych časoch používal ako liečebný prostriedok proti boleniu nôh a dával sa do topánok. Čerstvá šťava z listov pomáha pri zle hojacích ranách. Je proti silnému kašlu, astme, na opuchy, pri uštipnutí osou alebo včelou, aj proti zimnici. Používa sa na zastavenie krvácania. Pôsobí priaznivo na dýchaciu sústavu, je proti zachrípnutiu, zápalu priedušieki, pri problémoch so žlčníkom, pri zápaloch močových ciest.
Zber: listy pred kvitnutím - máj až august
Sušenie: riedko rozložené, schne rýchlo, neobracáme, dbáme aby nezhnedli, pri teplote do 40 °C
Uskladnenie: dobre uzavreté, chránené pred svetlom, vlhkom  a hmyzom

Trezalka bodkovaná (Hypericum perforatum)

Obľubuje suché miesta na okrajoch poľných a lesných ciest, rastie aj na lúkach. Bežná výška byliny je 30 - 60 cm, kvet je žltý až zlatožltý. Pri stlačení kvetu vyteká červená šťava. Je vhodná na prípravu čaju, ako prísada do kúpela. Olej z kvetu hojí rany, je aj proti bolesti a zápalom, popáleninám, na kĺbové ťažkosti, odstraňuje nervové napätie a depresie, úzkosti (menopauza). Podporuje vylučovanie žlče, zmierňuje následky presilenia svalov, je aj proti hnačke. Ďalej podporuje látkovú výmenu, koncentráciu a pamäť. Príprava čaju:  1 čajová lyžička na 1 l vody, sparíme a krátko vyluhujeme. Príprava oleja: kvety natrhané za slnečného dňa naplníme do fľašky až po hrdlo a zalejeme jemným olivovým olejom. Kvety musia byť v oleji ponorené. Dobre uzavretú fľašu postavíme na niekoľko týždňov na slnko alebo na teplé miesto. Po čase sa olej zafarbí do čeveny. Potom prefiltrujeme cez handru a ostatok vylisujeme. Olej uschováme v tmavých fľaškách.
Zber: kvitnúce vŕšky (30 cm od hora) jún - august
Sušenie:  aby sa nestratila farbu a aby nezhnedli, pri teplote do 35 °C
Uskladnenie: dobre uzavreté, chránené pred svetlom a vlhkom

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica)

Je trváca bylina vysoká až 120 cm, stonku a listy  ma pokryté krátkymi chĺpkami s pŕhlivými trichóami s obsahom kyseliny mravčej. Stonka je priama, štvorhranná, listy sú zúbkaté. Koreň je vretenovitý. Rastie ako burina v každej záhrade, na lúkach, pri lesoch. Žihľavu poznali ľudia od pradávna. Používali ju do šalátov. Jej listy obsahujú vitamín K, ktorý pomáha pri tvorbe červených krviniek. Takisto je bohatá na vitamín C. Podporuje činnosť vylučovacích žliaz. Používa sa aj v kaderníctve. Má priaznivý vplyv na rast vlasov a ich celkový vzhľad. Čerstvá šťava sa môže použiť na kloktanie. Používa sa aj v priemysle.
Zber: v máji
Sušenie: v tieni v tenkých vrstvách, pri sušení si musí zachovať pôvodnú farbu
Uskladnenie: v dobre uzavretej nádobe chránenej pred svetlom a vlhkom
','_blank')" ID="TEwUrlLink65_14">