e-mail: mlynzrno@mlyn-zrno.sk
Recepty zo špaldovej múky:

Bábovka zo špaldovej múky

350 - 400g špaldovej múky
250g cukru
200 ml vody
80 ml oleja
3 vajcia
100g mletých orechov
1 prášok do pečiva
tuk na vymastenie formy

Vajíčka oddelíme na bielka a žĺtka.
Cukor so žĺtkami spoločne vymiešame do penista, potom za stáleho miešania prilievame vodu s olejom, prisypeme oriešky a postupne pridávame špaldovú múku.Do posledného dielu špaldovej múky  vmiešame prášok do pečiva a všetko vypracujeme na cesto.Z bielok vyšľaháme sneh a zľahka primiešame do cesta.Bábovkovú formu vymažeme tukom a vysypeme múkou, potom do nej vlejeme cesto.Pečieme v rúre 45 minút pri teplote 160 - 180 stupňov.
Hotovú bábovku vyklopíme z formy a pocukrujeme.Špaldová múka  zvýrazní orechovú chuť bábovky a jej vzhľad.


Domáci chlieb zo špaldovej múky

   1. 310 g špaldovej múky jemnej
   2. 200 g hladkej múky
   3. 1 kávovú lyžičku cukru
   4. 80 g zmäknutého masla
   5. 2 kávové lyžičky soli
   6. štipku mletej škorice - nemusí byť
   7. 1 - 2 stredne veľké vajíčka
   8. 2 - 3 dcl mlieka
   9. 10 dkg nasekaných lieskových orieškov

Na posypanie:

   1. cca. 20 g drobnejšie nasekaných orieškov

Postup:
V stredne veľkej miske postupne zmiešate všetky prísady a dôkladne vypracujete cesto. Dbajte o to, aby sa nelepilo na misku, podľa potreby buď dosypte múku alebo opačne dolejte trochu mlieka. Cesto na záver poprášte múkou, dôkladne zakryte a nechajte trochu nakysnúť.
Potom ho vyklopte na pomúčenú dosku. Vytvarujte bochník a vložte ho do vymastenej formy. Potrite vodou a posypte nasekanými orieškami.
Pečte vo vyhriatej rúre asi 30 - 50 minút.

Šišky zo špaldovej múky

Potrebujeme:
1 kg špaldovej múky hladkej
1 kg chlebovej múky hladkej T 650
0,5 l vody
50 g pekárskych kvasníc
štipka morskej soli
1 PL sójovej omáčky
0,05 l pšeničného sirupu
1 l slnečnicového oleja
džem podľa potreby
Postup prípravy
Múku špaldovú zmiešame so soľou. Pridáme vo vode rozpustené kvasnice, sójovú omáčku, olej, sirup pšeničný a vypracujeme hladké cesto. Necháme na teple vykysnúť. Na pomúčenej doske vyvaľkáme na plát asi 1,5 cm hrubý a vykrajujeme kolieska. Necháme ich na doske podkysnúť. Vykysnuté kladieme do rozpáleného oleja a pečieme po oboch stranách do zlatista. Pri vkladaní šišiek do oleja urobíme v prostriedku palcom dierku pre lekvár
a kladieme ich dierkou do oleja. Šišky ozdobíme džemom.


JABLKOVÝ KOLÁČ

300 g hladkej špaldovej múky
4 žĺtky
4 bielka
150 g masla
150 g cukru
1 vanilka
200 g olúpaných a hrubo nakrájaných jabĺk
100 g hrozienok
1 lyžica kakaa
1 prášok do pečiva
na špičku noža soli
kôra z 1 citrónu
kokos alebo orechy
varová čokoláda

Všetky suroviny okrem bielkov zmiešame na cesto a nakoniec jemne zapracujeme sneh z bielkov. Cesto rozotreme na plech a upečieme. Ešte teplé ale nie horúce potreme zaváraninou. Posypeme strúhaným kokosom, alebo orechmi a nahusto pokapeme čokoládou.

KYSNUTÉ CESTO

750 g špaldovej múky hrubej
500 ml mlieka
1-2 vajcia
200 g tuku (hera)
2-3 kocky cukru
kvasnice
lyžica múčkového cukru

Mlieko ohrejeme (max. Na 40 °C), osladíme kockami cukru, rozdrobíme kvasnice a necháme stáť v teple, až kým sa vyplavia na hladinu. Do preosiatej múky pridáme soľ, múčkový cukor, mlieko s kvasnicami, vajcia a zmiešame. Tuk rozpustíme a vmiešame do hmoty. Zpracovávame dokedy sa cesto neprestane lepiť na misu aj na varačku. Necháme oddýchnúť. Môžeme ešte poliať 2 lyžicami oleja a znova premiesiť. V teple necháme vykysnúť asi na dvojnásobný objem.

ŠPALDOVÉ SUŠIENKY S MEDOVÝMI PUKANCAMI

300 g špaldovej hladkej múky
na špičku noža soli
100 g múčkového cukru
1 vanilínový cukor, 1 vajce
200 g rastlinného tuku
100 ml smotany na šlahanie
150 g mliečnej alebo bielej čokolády
1 lyžica rumu
50 g špaldových pukancov
25 g hrozienok
trochu orieškov
2-3 lyžice medu

Múku, soľ, cukor, vanilínový cukor, vajcia a tuk zmiešame a dobre vypracujeme na hladké cesto. Necháme asi 1 hodinu oddýchnúť v chlade. Cesto rozvaľkáme na hrúbku cca 5 mm, vykrajujeme kolieska a kladieme ich na vyložený papierom na pečenie plech. Pečieme v rúre pri 190 °C cca 12 minút. Pri príprave krému dáme do malého hrnčeka smotanu na šlahanie, na kúsky polámanú čokoládu a miešame dokedy sa čokoláda do hladka nerozpustí. Prelejeme do misky, pridáme rum a necháme vychladnúť. Pripravíme si panvicu, trochu medu, zahrejeme, nasypeme pukance, hrozienka a oriešky. Dokonalo premiešame, aby sa uvedené zložky dobre obalili v mede a necháme ich vychladnúť. Zatiaľ vyšlaháme studený čokoládový krém, natreme povrch upečených koliečok a ukončíme lyžičkou medovej zmesi, ktorú mierne zatalčíme do krému.

CHLEBA ZO ŠPALDOVEJ MÚKY

800 g špaldovej múky
200 g ražnej múky
1 lyžica sezamu, 2 lyžice drvených slnečnicových semienok
1 lyžica sušených obilných klíčkov
soľ, kmín, aníz
1 kocky droždia, 1 lyžička medu, 400 ml vody

Do hrnčeka teplej vody dáme lyžičku medu, lyžičku špaldovej múky, premiešame a potom do vody rozdrobíme droždie. Zakryjeme a necháme vykysnúť. Múku, soľ a semienka dáme do misy, prilejeme kvások, pridáme ďalší hrnček teplej vody a všetko zmiešame. Cesto nesmie byť husté, ale ani riedke. Vlejeme do vymazanej formy a necháme kysnúť. Povrch cesta potreme vodou a posypeme semienkami. Pečieme, až dokedy chleba nezačne hnednúť.

MAKOVÝ A ZELENINOVÝ ZÁVIN ZO ŠPALDOVEJ MÚKY

1 hrnček celozrnnej pšeničnej múky
1 hrnček celozrnnej špaldovej múky
1 hrnček 70 % múky
1 hrnček ryžového alebo ovseného mlieka
1 hrnčeka slnečnicového oleja
1 hrnčeka vody
1 prášku do pečiva

Urobíme cesto a necháme stuhnúť v chladničke 15 až 30 minút. Rozkrojíme na 3 rovnaké diely, posypeme kukuričnou strúhankou alebo kokosom, uložíme plnku, cesto zabalíme a pečieme 40 min na 165 °C. Povrch cesta môžeme jemne potrieť rozšlahaným vajcom a posypať opraženými slnečnicovými semienkami.
PLNKA MAKOVÁ:
Umelieme mak, ovsené sušené mlieko rozpustíme vo vode, pridáme pšeničný sirup, mak, umyté a uvarené hrozienka, trochu tuku, vidličkou rozmačkáme v mierne osolenej vode uvarenú tekvicu. Nakoniec ochutíme škoricou, vanilkou a trochou šťavy z citrónu.
PLNKA ZELENINOVÁ:
Na troške slnečnicového oleja osmažíme cibulku, pridáme na kocky nakrájanú tekvicu vrátane šupky, zalejeme horúcou vodou, osolíme a pod pokrievkou dusíme asi 10 minút. Pridáme kyselú kapustu a dusíme ďalších 5 minút. Navrch na túto zmes poukladáme červenú fazulu a na fazulu môžeme poukladať usmažené osolené šampiňóny.

CELOZRNNÝ CHLEBÍK

1 kg jemnej špaldovej múky
1,5 kocky droždia (60 g)
asi 600 ml vlažnej vody
7 polievkových lyžíc oleja
1 PL kryštálového cukru
2 PL soli

Droždie rozmrvíme, zmiešame s cukrom a 100  ml vlažnej vody. Múku vysypeme do väčšej misy, v prostriedku vyhĺbime jamku a vlejeme do nej kvások. Premiešame ho jemne s múkou. Misku zakryjeme a necháme vykysnúť. Ku kvásku pridáme všetky ostatné suroviny a vyhnietime vláčne cesto. Necháme ho prikryté kysnúť aspoň 20 minút. Opäť cesto premiesime, vložíme do vymastenej formy, potrieme vodou a ešte necháme kysnúť 30 minút. Pečieme.

ŠPALDOVÝ CHLIEB  

500 g špaldovej hladkej múky celozrnnej
2 lyžice medu  
1 lyžica chlebového korenia
1 balíček sušených kvasníc
1 vajce
1/4 l vlažného ovseného nápoja
slnečnicové semiačka  
1 lyžica morskej soli

Všetky prísady zmiešame a umiesime z nich pevné cesto. Necháme ho uležať na teplom mieste. Medzitým vymažeme dve hlbšie formy maslom a vysypeme  ich slnečnicovými semienkami. Keď cesto zväčší svoj objem asi o tretinu, naplníme ním formu. Pečieme v rúre pri 180 °C asi 1,5 hodiny.
Recepty z pohánkovej múky:

Pohánková krupička
Do 3 dl osoleného mlieka s trochou cukru zavarte 25 g krupice. Uvarte hustú kašu, na tanieri ozdobte vločkami masla, posypte škoricovým cukrom, instantným kakaom, strúhaným jablkom alebo iným ovocím.

Pohánková polievočka
Na troche slnečnicového oleja opražte nastrúhanú mrkvu a petržlen, pridajte 2 polievkové lyžice pohánkových vločiek, po chvíli zalejte vodou, osoľte a povarte do mäkka. Odstavte z ohňa a posypte petržlenovou vňaťou.

Pohánkové palacinky
Do 500 ml mlieka pridajte štipku soli a trochu cukru, rozšľahajte 1-2 vajíčka a pridajte toľko pohánkovej hladkej múky (môžete ju zmiešať s hladkou pšeničnou múkou), aby vzniklo pololiate cesto na palacinky. Nechajte 5 min. odstáť. Na palacinkári upečte palacinky. Potrite ich ovocným džemom, posypte zomletým makom a stočte. Na tanieri posypte kakaovým práškom a ozdobte čerstvým ovocím. Palacinky môžete naplniť ochuteným tvarohom alebo poliať uvareným pudingom. Odporúčame pudingový prášok BIO Rapunzel, deťom (aj dospelým) veľmi chutí.

Pohánkový čaj so šípkami
Je to bylinný osviežujúci čaj z pohánkovej vňate, šupiek, plodov šípky a kvetu ibišteka, ktorý prospeje nielen vašim cievam, ale aj dobrému tráveniu. Dostanete ho kúpiť v 30 g balení, v ktorom je 20 nálevových sáčkov (PRO-BIO).

Kuracia polievka s pohánkovými haluškami
Do hrnca s osolenou vodou dajte variť kura s kosťou, umytú cibuľu so šupkou, celú zeleninu (mrkvu, petržlen), kúsok zeleru, prípadne kúsok bielej kapusty. Po uvarení mäso a zeleninu vyberte na sito, po vychladnutí mäso oberte a nakrájajte aj so zeleninou na malé kúsky. Do vývaru zavarte halušky: 100 g pohánkovej múky a 50 g pšeničnej polohr. múky zmiešajte s 2 vajcami, pridajte vegetu a vymiešajte cesto. Ak je husté, pridajte vodu. Pretrite cez sito na halušky a uvarte do mäkka. Po uvarení vložte do polievky zeleninu a mäso. Posypte čerstvou vňaťou.

Pohánkové rizoto
Na olivovom oleji krátko poduste cibuľu posekanú na malé kocky, pridajte rezance kuracieho mäsa, šampiňóny nakrájané na tenké plátky, hrášok, posypte karí korením a soľou. Chvíľu restujte. Pohánku opláchnite pod horúcou vodou a pridajte k duseným hubám. Primiešajte roztlačený cesnak a ochuťte vývarom. Potom prilejte potrebné množstvo vody a pohánkové rizoto varte 20-25 minút prikryté pokrievkou. Chuť rizota môžete zjemniť smotanou. Na tanieri posypte petržlenovou vňaťou.

VALENTÍNSKA TORTA

1 hrnček špaldovej hladkej múky
1 hrnčeka pohánkovej múky
1,5 hrnčeka ovsených vločiek
1 hrnček vlašských orechov
3 hrnčeka oleja
1 hrnčeka vody
PLNKA:
1 hrnček sušených hrozienok
1 hrnček slnečnice
1 hrnček sušených sliviek
1 hrnček sušených marhulí
3 šálky nakrájaných jabĺk
1 vanilkový cukor
1 hrnček vody

Uvaríme plnku. Vločky zalejeme vodou, zomelieme orechy, potom pridáme k vločkám a zmiešame s ostatnýmin prísadami. Tortovú formu pomastíme a vysypeme strúhankou. Cesto rozdelíme na polovice. Prvú polovicu rozotrieme na dno formy, potrieme plnkou a prikryjeme druhou polovicou cesta. Vrch môžeme ozdobiť orechmi. Pečieme v dobre vyhriatej rúre pri 200 °C asi 25 minút. Podávame vychladnuté.

CHLIEB Z POHÁNKOVEJ MÚKY

1 solamyl
200 g pohánkovej múky
200 g zemiakovej alebo kukuričnej múky
1 sušené droždie
1 PL soli
1 ČL cukru do kvásku
mlieko (alebo náhražky mlieka) podľa potreby
3 PL oleja
rasca alebo slnečnicové semienka

Zmiešame suché prísady, kvások a olej, necháme asi 45 minút kysnúť a potom upečieme pri 200 °C.

POHÁNKOVÝ CHLIEB 2.

400 g hladkej pohánkovej múky
400 ml vody
1 sušené droždie
lyžička soli
lyžica cukru
lyžica jablkového octu
lyžička rasce
lyžica oleja

Vo vlažnej vode rozpustíme cukor, soľ, ocot a droždie, prisypeme rascu. Miešame suroviny elektrickým šlahačom (pridáme ešte nakoniec olej) a po 2 - 3 minútach miešania nám vznikne živé dýchajúce cesto. Nalejeme ho do formy na biskupský chlebíček alebo srnčí chrbát vyloženej fóliou na pečenie. Necháme 30 - 40 minút kysnúť. Cesto treba po 25 minútach strážiť, vyskočí potom náhle hore a chleba by nám prekysol. Medzitým rozpálime pec na 225 °C a chlieb pečieme na tejto teplote 10 minút, potom dopečieme pri zhruba 180 °C asi 40 - 50 minút. Keď už je zhora krásne tmavý, vyberieme ho z formy, dáme dole igelit a položíme chlieb vrchom dole a tak 10 minút dopečieme. Časy i teplotu je nutné vyskúšať podľa výhrevnosti pece.

POHÁNKOVÁ BÁBOVKA

200 g hery
200 g cukru
4 žĺtky
100 g kokosovej múčky
100 g nahrubo posekanej horkej čokolády
kôra z 1 citróna
150 g pohánkovej múky
50 g solamylu
1 prášku do pečiva
4 bielky

Heru rozmiešame s cukrom a žĺtkmi do peny. Pridáme nahrubo nasekanú čokoládu, kokosovú múčku a citrónovú kôru. Múku zmiešame s kypriacim práškom a solamylom a po častiach vmiešavame do rozmiešanej hery. Nakoniec do zmesy pridáme sneh, premiešame a vlejeme do maslom vymazanej formy. Pečieme.

ARAŠIDOVÉ KOLIESKA

180 g pohánkovej múky
150 g masla
50 g cukru
150 g arašidov
hrubý kryštálový cukor na posypanie

Z múky, masla a cukru vypracujeme cesto, rozvaľkáme ho a vykrajujeme kolieska, ktoré kladieme na vymastený plech. Potrieme ich rozmiešaným vajcom, posypeme sekanými arašidmi a cukrom a dáme piecť.

ŠIŠKY Z POHÁNKOVEJ MÚKY

30 g droždia        
1 l mlieka
40 g práškového cukru
500 g pohánkovej múky
600 g margarínu                   
1 vajce
kryštálový cukor (do kvásku)
soľ
strúhaná kôra z 1 citrónu

Z droždia, mlieka a kryštálového cukru pripravíme kvások. Múku, práškový cukor, soľ, citrónovú kôru, rozpustený margarín a vykysnutý kvások zmiešame spolu (najlepšie elektrickým šlahačom). Cesto v prikrytej mise necháme cca 20 minút kysnúť, potom z neho formujeme šišky a vyprážame na oleji.

POHÁNKOVÝ CHLIEB 3.

30 dkg chlebovej múky
10 dkg pohánkovej múky
lyžička soli
1 smotana    
1 lyžička octu, 1 kvasnice
kmín podľa chuti a vodu

Všetko, to zmiešame, dáme do formy. Povrch cesta vo forme pokropíme vodou, necháme 30 minút kysnúť a potom asi 30 - 40 minút piecť. Necháme vychladnúť a vyklopíme ho z formy.
Recepty z pšena a pšenovej múky:

Pšenová polievka
20 g cibule, lyžica oleja, 120 g koreňovej zeleniny, 60 g pšena, voda, soľ, petržlen.
Na oleji osmažte cibuľu, pridajte nastrúhanú zeleninu, poduste, zalejte vodou, osoľte a uvarte do polomäkka. Pšeno premyte, pridajte k zelenine a dovarte. Do hotovej polievky pridajte nakrájanú petržlenovú vňať.

Pšeno so sójovými kúskami
200 g pšena, 6 dl vody, 200 g sójových kúskov, 2 lyžice slnečnicového oleja, 2 strúčiky cesnaku, zelená petržlenová vňať, 1 kápia.
Pšeno dobre umyte, zalejte vodou, osoľte,. Sójové kúsky namočte do vody a nechajte napučať. Potom vodu sceďte, sójové kúsky opäť zalejte vodou, osoľte a uvarte do mäkka. Uvarené kúsky zmiešajte s uvareným pšenom, polejte olejom, pridajte rozotretý cesnak, vňať, pokrájanú kápiu. Premiešajte a chvíľu poduste. Podávajte so zeleninovým šalátom.

Kuracie pšenové rizoto
200 g pšena, 250 g kuracích pŕs nakrájaných na rezance, 3 farebné papriky, 1 cibuľa, 6 paradajok, olej, soľ, korenie, majoránka, pažítka.
Cibuľu a čisté pšeno spolu krátko opražte. Zalejte horúcou vodou, osoľte a uduste do mäkka. Na oleji osmažte kuracie prsia, pridajte nakrájané papriky a paradajky, zalejte trochou vody, osoľtee a duste do vyparenia vody. Nakoniec vmiešajte pšeno, dochuťte majoránom, korením a čerstvou pažítkou.

Pšenová fašírka
100 g pšena, 50 g krúp, 50 g pohánky, 20 g ovsených vločiek, majorán, 3 strúčiky cesnaku, 1 cibuľa, 1 vajce, ligurček, morská soľ, olej, strúhanka.
Pšeno, krúpy a pohánku osobitne uvarte v osolenej vode, zmiešajte so všetkými prísadami, pridajte vajce. Formujte fašírky, ktoré obaľujte v strúhanke a vypražte na oleji alebo upečte na vymastenom pekáči.

Pšenový koláč
150 g pšena, 750 g sezónneho ovocia, 50 g orechov.
Do vymasteného a múkou vysypaného pekáča postupne dávajte vo vrstvách uvarené pšeno a pokrájané ovocie (jablká so škoricou, orechy, marhule, slivky a pod.). Nakoniec dajte pšeno a dobre utlačte, aby bol povrch hladký. Pšenový koláč môžete potrieť snehom a mletými mandľami. V závislosti od hrúbky pečte 20-30 min. v dobre vyhriatej rúre, najskôr zakryté alobalom. Posledných 5-10 min. alobal odstráňte.

Pšenovník s ovocím a orieškami
250 g pšena, 1,5 l mlieka, 100 g cukru, 1 vanil.cukor, 250 g sušenej zmesi ovocia a orechov (jablká, hrozienka, slivky, vlašské a lieskové orechy, slnečnica), 4 vajcia, 30 g masla.
Pšeno umyte, 2-3x sparte, prepláchnite a nasypte do osoleného a osladeného mlieka. Varte na miernom ohni, do horúcej hmoty zamiešajte ovocie a oriešky a nechajte trochu vychladnúť. Uložte do vymastenej zapekacej misy, povrch zarovnajte, pokryte plátkami masla a upečte v stredne vyhriatej rúre. Môžete podávať ako hlavné teplé jedlo poliate ovocnou šťavou alebo ako studený koláč poliaty čokoládou.

Pšenový nákyp s tvarohom
100 g pšena, 1 l mlieka, 1 mäkký tvaroh, 2 vajcia, 3 lyžice oleja, 4-5 lyžíc tekutého medu, hrozienka, slnečnicové semienka, škorica, muškátový orech, šafrán.
Čisté pšeno uvarte v mlieku a sceďte. Nechajte vychladnúť, pridajte tvaroh, olej, vajcia, hrozienka, oriešky, podľa chuti okoreňte. Zmes uložte do zapekacej misy a upečte v rúre. Vyskúšajte ku raňajšej káve.

Pšenová bábovka s orechami
200 g pšenovej múky hladkej (múku si môžete vyrobiť z čerstvého, studenou vodou premytého pšena, ktoré ste dôkladne vysušili a potom pomleli na mlynčeku), 400 g uvarených vychladených zemiakov, 150g polohr.pšeničnej múky, 80 g Hery, 100 g pr.cukru, 1 vanilka, trochu pr.do pečiva, hrozienka, 2 vajcia, 250ml mlieka, 100 g mletých orechov, zmes sušených sliviek, marhúľ, jabĺk, strúhaná citrón.kôra, škorica.
Uvarené zemiaky jemno nastrúhajte, sušené ovocie (môžete použiť aj kompót) nakrájajte na malé kúsky, vajcia ušľahajte s cukrom a Herou. Postupne primiešajte ostatné prísady. Bábovkovú formu vymastite a vysypte hrubou múkou, nalejte cesto a upečte v mierne teplej rúre.

Pšenové bochníčky
200 g celozrnnej pšeničnej múky, 150 g pšenovej múky, ? pr.do pečiva, 20 g droždia, ? vanilkového pudingu, 1 lyžica medu, 120 g tuku, soľ, hrozienka, orechy.
Do múky pridajte kvások, soľ, rozpustený tuk, puding, med, hrozienka, nasekané orechy. Všetko vypracujte na cesto, aby sa nelepilo a aby sa tvorili bubliny. Po vykysnutí tvarujte bochníčky, ktoré ukladajte na vymastený plech a pečte v rúre 25-30 min. dozlata. Po upečení potrite teplým mliekom.

BÁBOVKA ZO PŠENA A KUKURICE

150 g pšenovej múky
100 g kukuričnej krupice
200 g bezlepkovej múky (amarantová)
50 g bezlepkovej múky (pohánková)
lyžička xantanovej gumy
60 g sójovej hladkej múky
160 g slnečnicového oleja
70 g prírodného cukru
1 celaskon (rozpustiť vo vode)
soľ
pomarančová kôra
35 g droždia (kvások=cukor,mlieko,trocha múky)
lyžica rumu
250 ml mlieka
50 g mandlí
80 g hrozienok
kokos na vysypanie formy

Najprv si pripravíme kvások z mlieka, v ktorom sme rozpustili droždie, cukor a trochu múky. Potom pridáme olej, ostatný cukor a mlieko, sójovú múku a postupne pridávame ďalšie múky. Ďalej rozpustený celaskon, rum, kôru a soľ. Hrozienka poprášime múkou, aby v ceste neklesli na dno a pridáme ich nakoniec do cesta. Formu na bábovku vymažeme tuhým tukom a vysypeme kokosom. Vložíme cesto, ktoré dáme pod utierku kysnúť. Pečieme pozvolna asi 60 minút.

PŠENOVÝ KOLÁČ

150 g uvareného pšena
0,75 ovocia podľa sezóny
50 g orechov

Do vymasteného a múkou vysypaného pekáča dávame vo vrstvách uvarené pšeno a pokrájané ovocie. Nakoniec dáme pšeno a dobre utlačíme, aby bol povrch hladký. Pšenový koláč môžeme potrieť snehom s mletými mandľami. V závislosti od hrúbky pečieme 20 - 30 minút v dobre vyhriatej rúre, najskôr zakrytý alobalom. Posledných 5 - 10 minút ho pečieme nezakrytý.

JÁHELNÍK S OVOCÍM A ORIEŠKAMI

250 g pšena
0,5 l mlieka
100 g cukru
1 vanilínový cukor
soľ
250 g sušeného ovocia
4 vajcia
30 g masla

Pšeno prepereme, 2-3 krát sparíme, prepláchneme a nasypeme do osoleného a osladeného mlieka. Zľahka miešame, na miernom ohni varíme. Ešte do horúcej hmoty zamiešame ovocie a oriešky a necháme trochu vychladnúť. Potom pridáme žĺtky, ušlaháme sneh z bielkov a opatrne všetko premiešame. Pripravenú kašu preneseme do vymastenej zapekacej misky alebo pekáča, povrch urovnáme, pokryjeme tenkými plátkami masla a zvolna upečieme v stredne vyhriatej rúre.
Recepty z amarantovej múky:

AMARANTOVÉ KOLÁČIKY

200 g amarantovej múky
200 g ovsených vločiek
100 g hladkej múky
100 g múčkového cukru
200 g rastlinného masla
2 vajcia
300 g tekvicového kompótu
100 g hrozienok
15 g prášku do pečiva
100 g obilných klíčkov
200 g ríbezľového džemu

Amaratnovú múku premiešame s obilnými klíčkami, ovsenými vločkami, cukrom a pečivom do pečiva. Pridáme tuk, tekvicu nakrájanú na kocky vrátane šťavy z kompótu, hrozienka, vajcia a všetko vypracujeme. Hladkú múku použijeme na valček. Krájame rovnomerné kúsky, z ktorých vytvarujeme guličky.  Plech vymažeme, položíme pripravené guličky, urobíme prstom jamku, ktorú naplníme ríbezľovým džemom. Pečieme do ružova v stredne vyhriatej rúre.

PRACLÍKY POSYPANÉ MAKOM

150 g polohrubej múky
100 g amarantovej múky
50 g rastlinného masla
60 g múčkového cukru
žĺtok
80 ml mlieka
15 g  prášku do pečiva
mak na posypanie

Vypracujeme hustejšie cesto, ktoré vyvalkáme do hrúbky asi 1 cm. Vrch potreme bielkom a posypeme makom. Vykrajujeme ľubovoľné tvary, pečieme v mierne vyhriatej rúre.

SYROVÉ AMARANTOVÉ PEČIVO

250 g taveného syra
120 g rastlinného masla
700 g amarantovej múky
1500 g polohrubej múky
sol, bazalka

Vypracujeme cesto, vyvalkáme a vykrajujeme rôzne tvary, potreme bielkom a pečieme v teplej rúre do ružova.

CHLIEB DOBRÝ

0,5 kg amarantovej múky
1 kocku droždia (42 g)
trochu soli
trochu cukru
1 polievkovú lyžicu kyslej smotany
1 polievkovú lyžicu oleja
vlažnú vodu podľa potreby

Do 1 dcl vlažnej vody rozmrvíme droždie a pridáme pol lyžičky kryštálového cukru. Necháme kysnúť asi 10 - 15 minút. Do misky vysypeme múku, pridáme vykysnuté droždie, smotanu, olej a veľmi opatrne prilievame vodu. Vymiesime cesto, radšej hustejšie ako redšie, lebo pri ďalšom kysnutí ešte trochu zredne. Ak je cesto veľmi husté, prilejeme vodu, ak je riedke, prisypeme múku. Formu na pečenie vymastíme olejom, alebo tukom, cesto vylejeme doformy, zakryjeme čistou utierkou a na teplom mieste necháme kysnúť asi 45 - 60 minút.
Po vykysnutí dáme piecť do predhriatej rúry na 180 - 20 °C. Do rúry vložíme aj plechový hrnček s vodou, aby tam bolo vlhko. Chlieb pečieme asi hodinu, pričom počas pečenia 2 - 3 krát potrieme vodou. Chlieb je hotový, keď je kôrka zlato-hnedá. Hotový chlieb vyberieme z rúry, ešte teplý vyklopíme z formy a zablíme do čistej utierky, kde ho necháme vychladnúť (chlieb inak veľmi rýchlo vyschne).

AMARANTOVÝ CHLIEB

100 g amarantu
300 ml vody
350 g pšenice pomletej
1 kocka droždia (42 g )
300 ml vody, teplej na teplotu tela
1 lyžica medu
150 g amarantu pomletého
1 čajová lyžička morskej soli
2 polievkové lyžice olivového oleja

Amarant uvaríme vo vode a na miernom ohni ešte povaríme 15 minút. Ďalších 15 minút necháme napučať, kým nevyvrie voda. Pšeničnú múku dáme do misky, droždie rozdrobíme do z múky vyrobenej priehlbiny a prilejeme trochu teplej vody. Med dáme na okraj múky a trošku medu pridáme k droždiu. Droždie opatrne zapracujeme do múkovej hmoty. Na teplom mieste necháme cesto prikryté 30 min.vykysnúť. 150 g amarantu pomelieme a pridáme do cesta s nie príliš horúcim napučaným amarantom, so zvyškom vody, morskou soľou a olivovým olejom. Všetky prísady rýchlo spolu premiesime, dáme do vymastenej formy a ďalších 10 minút necháme vykysnúť tak, aby vyplniko 3 formy. Tri krát pichneme do pecňa chleba, pokvapkáme ho vodou a 50 - 60 minút pečeime pri teplote 200 °C:

BEZLEPKOVÁ PIZZA

200 g zemiakového škrobu
5 PL kukuričnej múky
5 PL ryžovej múky
1 PL amarantovej múky
1 ČL guarovej gumy
2 ČL soli
1 balenie sušeného droždia
1 ČL kryštálového cukru
asi 3 dcl teplej vody
2 PL oleja

AMARANTOVÉ SUŠIENKY

130 g bezlepkovej mäkyj
2 PL amarantovej múky
1 až 2 PL kakaa
60 g práškového cukru
150 g stuženého tuku
1 vanilínový cukor
2 žĺtky
postrúhaná kôra
Zo všetkých ingrediencií spracujeme v nádobe cesto a necháme ho 4 až 5 hodín v chlade odležať. Cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku 1 cm a formičkami vykrajujeme sušienky, ktoré ukaldáme na vymastený a solamylom vysypaný plech, prípadne na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme 15 minút v rúre vyhriatej na 180 °C. Po vychladnutí môžeme sušienky zliepať džemom, posypať práškovým cukrom alebo dozdobiť podľa vlastnej chuti.

GRAHAMKY

400 g celozrnnej múky
100 g amarantovej múky
100 g hladkej múky
sol, kmín
80 g ovsených vločiek
80 g sójovej múky
100 g rastlinného masla
1 vajce
40 g droždia
125 ml mlieka
125 ml vody
Suroviny zmiešame a vypracujeme hustejšie cesto. Necháme vykysnúť, po vykysnutí vypracujeme bochník, opäť necháme vykysnúť. Pečieme v dobre vyhriatej rúre a potom mierne dopekáme.

AMARANTOVÉ KOPČEKY

200 g amarantovej múky
250 g kukuričnej krupice
150 g rastlinného masla
120 g cukru
100 g hrozienok
200 g  tekvicového kompótu
100 g kandizovaného ovocia
100 g slnečnicových semien
50 g vlašských orechov
1 prášku do pečiva
mletá škorica

Rastlinné maslo našlaháme, pridáme vajce a cukor. Cesto okoreníme, pridáme nasekané ovocie a nakoniec múku s práškom dopečiva. V mise vypracujeme vláčne cesto, z ktorého vykrajujeme lyžičkou kopky a ukladáme ich na vymastený plech. Pečieme v horúcej rúre do ružova.

VAFLE S AMARANTOM

80 g rastlinného masla
80 g medu
3 vajcia
370 ml mlieka
150 g amarantovej múky
150 g pohánkovej múky
prášok do pečiva
vanilka
rum

Maslo s medom a drvenou vanilkou dôkladne vymiesime a pridáme vajce. Zmiešame  múku s práškom do pečiva, mliekom a rumom. Všetko zmiešame do kompaktnej hmoty. Pečieme vo vaflových formách, podávame so šlahačkou a ovocím.
Mlyn Zrno
Miroslav Grznár, Veľké Hoste 182, 956 38  Šišov
tel./fax: 00421387695717, mob.brána: 00421907705129
mobil: 00421905652426
SVK
CZE
GBR
GER
POL
RUS
UKR
ROM
FRA
HUN
SLO
RECEPTY Z KUKURIČNEJ MÚKY:

Alivanky z tvarohu a kukuričnej múky     
Potrebujeme: 500 g mäkkého tvarohu, soľ, 5 vajec, 80 g jemnej kukuričnej múky, 60 g hladkej múky, 3 lyžice smotany, 3 lyžice rozpusteného masla

Ako na to:
Mäkký tvaroh prelisujeme, osolíme, a za stáleho miešania pridávame po jednom vajcia. Postupne pridáme preosiatú kukuričnú a hladkú múku, rozpustené vlažné maslo, smotanu a všetko spolu dobre zamiešame. Plech vymastíme a pripravené cesto naň rozotrieme. Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme.
Upečené a ešte horúce pokrájame a hneď podávame.


Puding z kukuričnej múky        
Potrebujeme:

2 dl mlieka, 100 g kukurič­nej múky, 30 g masla alebo tuku, 60 g práškového cukru, 1 balíček vanilko­vého cukru, štipka soli, 2  vajcia,  50 g zomletých orechov, 10 g práškového cukru do snehu.

Postup:

V mlieku rozmiešame kukuričnú múku a za stáleho miešania uvaríme hustú kašu. Maslo alebo tuk, práškový a vanilkový cukor, štipku soli a žĺtky vymiešame do peny, pridáme orechy, vychladnutú kašu a všetko spolu premiešame. Do tuhého snehu ušľahaného z bielkov zašľaháme cukor a zľah­ka ho primiešame k mase. Pudingovú formu vymastíme a vysypeme strúhankou, naplníme pripravenou masou, vložíme do nádoby s vodou a prikryté uvaríme. Uvarený puding vyklopíme a podávame s čerešňovým kompótom.


Chrumkavý kukuričný chlieb
Suroviny:
150 g hladkej múky, 150 g kukuričnej múky, 2 lyžičky kypriaceho prášku, lyžička sódy bicarbóny, lyžica cukru, 150 ml mlieka, 150 ml acidofilného mlieka, 2 vajcia, 30 g tuku, tuk na vymastenie formy, soľ, chilli pasta, 100 g strúhaného syra

Postup:
Zmiešame múky, kypriaci prášok, sódu a cukor. V druhej mise zmiešame mlieka, vajcia a rozpustený tuk. Vmiešame do múky, primiešame chilli pastu podľa chute a syr. Pečieme v predhriatej vymastenej forme pol hodinu pri 230 stupňoch Celzia.


Sladký kukuričný chlieb:

100 g kukuričnej múky
4 bielky /môžte vyšľahať na sneh/
120 g práškového cukru
40 g rastl.tuku roztopiť
40 g posekané orechy
30 g čokolady /nastrúhať, alebo nalámať/.
všetko pekne zmiešať, vyliať do vymastenej a vysypanej formy. piekla som ho asi tak 20 minút na 180 stupňov.


Kukuričný chlieb Tex - Mex


Ingredience:
400 g múky
175 g kukuričnej múky
1 balíček prášku do pečiva
1 lyžička soli
1 lyžička cukru
1 litra mlieka
100 g masla
2 vajcia



Příprava:
Do misky dáme múku, kukuričnú múku, prášok do pečiva, soľ a cukor a dobre to vymiešame.
V hrnci zohrejeme mlieko a roztopíme v ňom maslo.
Do múky pridáme horúce mlieko a vajcia.
Všetko dobre vypracujeme, až kým nieje cesto jemné a neoddeľuje sa od misky.
Zakryjeme a necháme 30 minút stáť.

Cesto zrolujeme, a konce stočíme na spodnú stranu.
Na plech dáme papier na pečenie, položíme cesto a pečieme v predhriatej rúre pri teplote 200 °C v strednej výške rúry, asi 20 - 25 minút.
Vychladíme na mriežke.


Polenta - kukuričná kaša
200 g jemnej kukuričnej krupice, 800 g vody, štipka muškátového oriešku, 1 čaj. lyžička morskej soli, 50 g masla alebo margarínu.
Vodu, soľ a maslo uvarte, primiešajte kukuričnú krupicu a 15 min. duste prikryté na miernom ohni. Občas premiešajte.

Kukuričná kaša s orieškami
4 šálky sójového mlieka (čerstvého alebo zmiešajte 4 šálky vody s 1,5 lyžicami sušeného sójového mlieka), 1 šálka kukuričnej krupice, štipka soli, 2 lyžice medu, 1 lyžička vanilkovej esencie (alebo vanilkový cukor light s fruktózou), 2 lyžice mletých vlašských orechov.
Sójové mlieko uveďte do varu a za stáleho miešania prisypávajte kukuričnú krupicu. Varte 5-7 min. do zhustnutia, zamiešajte vanilkový cukor. Naservírujte na tanier a posypte zomletými orechami. Môžete ozdobiť čerstvým ovocím alebo poliať ovocnou šťavou.

Kukuričný chlieb
Kvások: 1 lyžica sušeného droždia, 4 lyžičky cukru, 2 šáky vlažnej vody, 1 lyžica kukuričnej múky Ostatné suroviny: 2,5 šálky kukuričnej múky (môžete pomlieť krupicu na kávovom mlynčeku), 1 šálka celozrnnej múky (pšeničná, špaldová, ražná apod.), 1 šálka pomletých ovsených vločiek, 2-3 lyžice oleja, 1 lyžička soli.
Suroviny na kvások zľahka premiešajte a nechajte kysnúť 10 minút na teplom mieste. Potom zmiešajte s ostatnými surovinami a vymieste cesto. Po vykysnutí ho znovu prepracujte a vložte do vymastenej formy. Nechajte dokysnúť na teplom mieste a vo vyhriatej rúre pečte 45 minút do zlatohneda.

Kukuričné krokety
1 šálka kukuričnej krupice, 1/2 šálky slnečnicového oleja, štipka morskej soli, 3 šálky vody, 1 stredne veľká cibuľa, 1 šálka celozrnnej múky, sójová omáčka Johnsen Shoyu.
Kukuričnú krupicu varte vo vode v pomere 1:2 približne 30 min. (po zovretí odoberte penu). Uvarenú kašu vylejte do formy srnčieho chrbáta a nechajte stuhnúť do druhého dňa. Potom vyklopte na dosku a nakrájajte na plátky hrubé asi 1 cm. Obaľte ich v múke a opečte vo vyhriatej rúre na vymastenom plechu. Pred dokončením postriekajte sójovou omáčkou.

Mexický chlieb Tortillas
1,5 šálky preosiatej hladkej pšeničnej múky, 1 šálka hladkej kukuričnej múky, 1 šálka teplej vody.
Múky zmiešajte, pridajte trochu soli, v strede vyhĺbte jamku a postupne prilievajte vodu. Hrubým hrotom noža cesto premiešajte, potom premiestnite na dosku a 3 min. mieste. Cesto rozdeľte na porcie a na pomúčenej doske rozvaľkajte na čo najtenšie. Pečte z obidvoch strán na suchej panvici alebo žiaruvzdornej keramickej nádobe.

Tortilly môžete potrhať na kúsky a namáčať ich v omáčkach alebo ich naplňte ako buritos. Vo vzduchotesnom obale vydržia v chlade 1 týždeň, pred prípravou ich treba krátko ohriať v rúre.

Huevos - papriková omáčka na tortilly, ktorú Mexičania konzumujú na raňajky alebo obed v horúcom alebo aj studenom stave.

Príprava: 2 červené papriky rozpoľte, odstráňte semiačka a potrite olivovým olejom. Grilujte ich, pokým je šupka čierna (asi 15 min), potom prikryte vlhkou utierkou, nechajte vychladnúť, ošúpte a rozmixujte. Na olivovom oleji orestujte nadrobno pokrájanú cibuľu, pridajte oregano, 2 lyžice paradajkového pretlaku, uduste do mäkka. Potom pridajte pyré z červenej papriky, nadrobno pokrájané nakladané papričky chalape~nos, miešajte 1 min. Na tortillu položte volské oko, polievkovú lyžicu paprikovej omáčky a posypte strúhaným syrom.
RECEPTY Z PŠENIČNEJ MÚKY

Tvarohové kolieska s jablkovou plnkou (odporúčame piecť z dvojitej dávky)

Ingrediencie: 150 g celozrnnej múky, 1 prášku do pečiva, 100 g tvarohu (alebo bieleho smotanového jogurtu), 25 g cukru, 3 PL olivového oleja, 2-3 PL mlieka.
Plnka: 15 g masla, 3 kyslé jablká, 100 g orechov, 1 ČL škorice
Postup: Múku, prášok do pečiva, tvaroh (biely smotanový jogurt), cukor, olej a mlieko spolu vypracujeme ručným šľahačom. Cesto rozvaľkáme na doske na veľkosť 30 x 40 cm. Na cesto nakvapkáme roztopené maslo. Postrúhané jablká rozložíme na cesto, posypeme škoricovým cukrom, orechmi, zatočíme ako závin a pokrájame na 1,5 cm hrubé plátky. Poukladáme na papier na pečenie, vrch ešte posypeme orechmi a pečieme na 200oC asi 15 minút do zlatohneda.  


Celozrnné pečivo podľa Humayovcov   (pre začiatočníkov)

Ingrediencie: 650 ml vlažnej vody, 1 kocka čerstvých kvasníc (42 g ), 2 polievkové lyžice medu, 3 ČL soli, 2-3 PL olivového oleja, 600 g hladkej múky T650 (chlebová), 400 g celozrnnej múky (najlepšie 300 g špaldovej hladkej múky a 100 g pohánkovej múky), 2-3 PL pšeničných otrúb, 2-3 PL pomletých ľanových a sezamových semiačok, 1-2 ČL rasce (mletej alebo drvenej).
Postup:  Zo všetkých ingrediencií dobre vypracujeme 'chlebové' cesto (keď je cesto veľmi 'tuhé', po lyžiciach pridávame vodu - celozrnné cesto by malo byť hutnejšie), necháme na teplom mieste vykysnúť (kým 2 x zväčší svoj objem), ešte raz dobre premiesime a necháme znova podkysnúť. Potom cesto dáme na pomúčenú dosku, rozdelíme na 16 rovnakých častí, z ktorých tvarujeme pečivo (rožky, 'kaiserky', praclíky, bagetky, pizza chlebíky a pod.) - viď obrázky dolu.

Pečivo uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a ešte necháme cca 15 min kysnúť.  Pred vložením do rúry potrieme pierkom namočeným v mlieku alebo 10% sladkej smotane a posypeme sezamom, ľanom alebo makom. Pečieme v dobre vyhriatej rúre na 200oC asi 15-18 minút. Čo nestihneme zjesť hneď, odložíme do mrazničky. Po rozmrazení v mikrovlnnej rúre je pečivo ako čerstvé.

Zdravšia verzia pečiva  (pre pokročilých)

Ingrediencie: 650 ml vlažnej vody, 1 kocka čerstvých kvasníc (42 g ), 2 polievkové lyžice medu, 3 ČL soli, 3 PL olivového oleja, 500 g hladkej múky T650 (chlebová), 400 g špaldovej hladkej múky, 100 g pohánkovej múky, 3 PL pšeničných otrúb, 3 PL pomletých ľanových a sezamových semiačok, 2 ČL rasce (mix mletej a drvenej), za hrsť nadrobno pokrájanej petržlenovej vňate (možno zameniť za hrsť nadrobno nasekaných olív, za hrsť nadrobno nasekaného póru alebo mladej cibuľky, alebo akýchkoľvek čerstvých byliniek - pečivo prevoňajú a bude veľmi zdravé a chutné).
úvodná strana
ponuka výrobkov  
cenník
spôsob balenia
recepty
záhradníctvo
kontakt + predaj
o firme
BIO výroba
knižka Zamúčené histórie
rôzne dopyt
a predaj
fotogaléria mlyna
spôsob rozvozu
Recepty z cíceru a cícerovej múky

Cícerová polievka so špenátom (mäsová)
1,5 l vody, 500 g hydinovej zmesi na polievku, 2 cibule, 1 zeler, 6 ks čierneho korenia, 200 g uvareného cíceru, 2 lyžice oleja, 1 prelisovaný strúčik cesnaku, 1 lyžička majoránky, trochu sušeného rozmarínu, 200g špenátových listov (mrazené alebo čerstvé), 100 g celozrnných cestovín (napr. špaldové mušličky, celiatici bezlepkové cestoviny), mleté korenie, strúhaný syr (parmezán).
V hrnci s vodou varte hydinovú zmes, zeler, cibuľu rozkrájanú na štvrťky a celé korenie. Na oleji opražte druhú cibuľku, pridajte cesnak, majoránku a rozmarín, potom špenátové listy a 5 min. duste pod pokrievkou. Hydinový vývar preceďte, mäso oberte od kosti a pokrájajte ho na malé kúsky. Vývar pridajte k špenátu, vložte cícer, cestoviny a varte do mäkka. Dochuťte soľou a mletým korením. Polievku na tanieri posypte strúhaným syrom.

Syrová cícerová polievka (bez mäsa)
1 l zeleninového vývaru (Wurzl bujónové kocky), 3 tavené roztierateľné syry, 4 stredne veľké šampiňóny, 250 ml sladkej smotany, 1 vajce, 150 g uvareného cíceru, majoránka, čierne korenie, petržlenová vňať, pažítka, citrónová šťava.
V zeleninovom bujóne rozvarte syr, pridajte nakrájané šampiňóny, cícer a chvíľu povarte. Do smotany zašľahajte vajce a pridajte do polievky. Ochuťte majoránkou, korením, nasekanou petržlenovou vňaťou a pažítkou, pre chuť pridajte trochu citrónovej šťavy.


POCHÚŤKY Z NAKLÍČENÉHO CÍCERU

Slnečnicovo-cícerové karbonátky
250 g naklíčenej lúpanej slnečnice, 150 g klíčeného cíceru, 50 g hladkej múky, petržlenová vňať, majorán, ligurček, čajová lyžička grilovacieho korenia (BIO Terezia Company), strúhanka, olej.
Klíčky opláchnite, chvíľu poduste, pomeľte, primiešajte múku a koreniny. Z tuhého cesta formujte malé karbonátky, ktoré mierne opražte na oleji alebo upečte v rúre. Podávajte so zeleninovým šalátom alebo zemiakmi.

Naklíčený cícer s paradajkami
3 šálky naklíčeného cícera, 2 cibule, 3 lyžice oleja, 1 šálka zeleninového vývaru, 500 g paradajok, 4 strúčiky cesnaku, mletý koriander, 150 ml kyslej smotany, trochu oregana a saturejky.
Na oleji osmažte cibuľu, pridajte cícer, po chvíľke praženia koreniny. Zalejte vývarom a poduste do polomäkka. Pridajte olúpané nakrájané paradajky, oregano, saturejku a chvíľku povarte. Odstavte z ohňa. Pred podávaním zamiešajte kyslú smotanu ochutenú rozotretým cesnakom. Posypte petržlenovou vňaťou. Jedlo podávajte s ryžou natural, varenými zemiakmi alebo celozrnným chlebom.


POMAZÁNKY

Hummus
400 g cícera, 2 strúčiky cesnaku, 1/4 šálky citrónovej šťavy, 1/4 l vody, 1/2 šálky tahini (pasta zo sezamových semienok), 1 ČL soli.
Rozmixujte uvarený cícer, pretlačený cesnak, citrónovú šťavu, vodu, soľ a tahini. Hummus slúži ako dip na zeleninu a chlieb, ako nátierka alebo plnka do pitta. Po zjedení nátierky vám telo poďakuje za dávku kyseliny listovej.

Cícerová nátierka s cviklou
2 šálky uvareného cícera, 8 lyžíc oleja, nakrájaná cibuľa, štvrť šálky pokrájanej cvikly, solčanka, soľ, 3 strúčiky cesnaku, trochu mletého zázvoru, 4 lyžice vody.
Na polovici oleja poduste cibuľu, pridajte cviklu a koreniny. Potom rozmixujte so zvyšným olejom a vodou na hladkú zmes. Natrite na celozrnných chlieb a ozdobte nastrúhanou mrkvou.


NA ZÁVER NIEČO SLADKÉ

Cícerové tortičky - dezert
10 g želatíny, 200 g uvareného cíceru, 200 g uvarenej ryže naturál, 100 g ovsených vločiek, 50 g kokosu, 100 g cukru, 500 g vanilkového pudingu (s potrebným množstvom cukru), 100 g čerstvého alebo mrazeného ovocia, lístky mäty.
Želatínu pripravte podľa návodu na obale. Cícer roztlačte vidličkou a zmiešajte s uvarenou ryžou, ovsenými vločkami, kokosom, vanilkovým cukrom a 1/3 želatíny. Formičky naplňtee do 1/3. Na túto zmes nalejte uvarený puding, do ktorého ste pridali zvyšnú želatínu. Po vychladnutí obsah z formičiek vytlačte a zdobte ovocím a lístkami mäty
Recepty z ryže a ryžovej múky
ryžová polievka s hráškom
Ingrediencie
1 PL ryže, sterilizovaný (mrazený) hrášok, hladká múka, malá cibuľa, masť, soľ
Postup prípravy
V hrnci urobíme z masti a múky zápražku, dáme do nej na malé kocky pokrájanú cibuľku, zalejeme vodou, nasypeme umytú ryžu, zamiešame a posolíme. Keď ryža zmäkne, nasypeme do polievky hrášok a necháme prevrieť.
Ryžové placky s bilinkami

Potrebujeme:
·     250 g ryža natural,
·     1 ks cibule,
·     2 strúčiky cesnaku,
·     1 lyžice masla,
·     500 ml Zeleninový bujón,
·     1 vajce,
·     4 lyžice strúhaného syra,
·     1 lyžica hladkej múky,
·     2 lyžice nakrájanej žeruchy,
·     štipku mletého korenia,
·     štipku soli,
·     na opečenie olej,
·     na ozdobenie paradajky,
·     petržlen a plátky cibule.
Postup:
Ryžu niekoľkokrát prepláchneme pod horúcou vodou, zalejeme vývarom z Zeleninového bujónu, uvaríme do mäkka a necháme vychladnúť. Ošúpanú cibuľu a cesnak jemne nasekáme, osmahneme na rozpustenom masle a vmiešame k pripravenej vychladnutej ryži. Pridáme vajcia, štyri lyžice jemne strúhaného parmezánu, hladkú múku, nakrájanú žeruchu alebo pažítku, ochutíme mletým korením, osolíme a všetko dôkladne premiešame. Z ryže tvarujeme mokrými rukami menšie tenké placky a pečieme po oboch stranách do zlatista.

Bešamelová omáčka
Potrebujeme:
3 lyžice celozrnnej pšeničnej múky alebo ryžovej múky, 2 lyžice oleja, 2 hrnčeky vývaru (zeleninového, rybieho), soľ
Ako na to:
Na panvici rozohrejeme olej. Plameň stlmíme a do teplého oleja zamiešame soľ a lyžicu celozrnnej pšeničnej alebo ryžovej múky. Plameň opäť zosílime a za stáleho miešania zahrievame až do vysušenia obsahu. Potom pridáme studenú tekutinu - najlepšie vývar zo zeleniny, z rýb, osolíme a na miernom plameni necháme variť asi 20 minút, až omáčka zhustne. Ak najprv na oleji osmažíme cibuľku, a potom pripravíme bešamel bude omáčka chutnejšia.
Recepty z jačmennej a ovsenej múky

Celozrnný zemiakový chlieb
430 ml - studená voda, 320g - celozrnná múka, jemná, 60g - jačmenná múka (alebo kukuričná), 290g - polohrubá múka, 1 väčší zemiak, uvarený v šupke a najemno nastrúhaný, 5mm plátok malého masla, 2 ČL - soľ, 2,5 ČL - mletá rasca, 1,5 PL - lahôdkové droždie sušené (kvôli chuti), 2 ČL - cukor, jemný kryštálový, droždie - 1,5 ČL sušené aktívne droždie  alebo 1/3 z 40g kocky čerstvého droždia
Suroviny v uvedenom poradí vložíme do pečiacej nádoby.
Po upečení vyberieme nádobu z pekárne a chlieb v nej necháme postáť cca.3-5 min, aby zmäkol. Potom ho vyklopíme a necháme vychladnúť na drevenom rošte.

Ovsené cookies

225 g masla
440 g hnedého cukru
1 ČL vanilky
1/2 ČL soli
2 vajcia
1 ČL sódy
1/4 hrnčeka vriacej vody
260 g ovsenej múky
260 g polohrubej múky

1. Mixérom vyšľahajte maslo izbovej teploty, hnedý cukor, vanilku, soľ a vajcia.
2. Vo vriacej vode rozmiešajte sódu a pridajte k maslovej hmote.
3. Pridávajte postupne oba druhy múky, najprv ručne potom ešte na minútku vyšľaháme mixérom.
4. Podľa chuti pridáme hrozienka, čokoládu, oriešky. Lyžičkou naberáme na plech pokrytý papierom na pečenie. Nabratú guličku 'nesčapneme' na placku. Hmota sa sama rozpustí na placku vďaka prítomnosti masla.
5. Pečieme na 200°C asi 12 minút. Pri vyberaní z rúry sú ešte úplne mäkké.
6. Z tejto dávky vyjdú asi tri tucty cookies.

Írske pečivo z ovsenej múky
Ingrediencie:
2 hrnčeky hladkej ovsenej múky
1 hrnček hladkej múky
1/2 KL sódy bikarbóny
1/4 hrnčeka krupicového cukru
180 g masla
1 hrnček hladkej ovsenej múky zvlášť
Postup:
Rúru vyhrejeme na 200 °C. Plech trochu vymastíme.
Do veľkej misy nasypeme ovsenú múku, preosejeme hladkú múku, pridáme sódu bikarbónu a cukor. Premiešame.
V rajnici roztopíme maslo a pridáme ho k suchým prísadám. Dôkladne premiešame. Hmotu vyklopíme na dosku, na ktorej je hrnček ovsenej múky zvlášť a dobre vymiešame.
Cesto vyvaľkáme na hrúbku 1 cm a vykrajujeme guľaté alebo aj iné tvary. Poukladáme ich na pripravený plech a popicháme vidličkou alebo urobíme ryhy. Pečieme 15 minút, alebo kým pečivo nie je zlatisté a chrumkavé.
Poznámka:
Pečivo môžeme ochutiť rôznymi nátierkami alebo prílohami.
RECEPTY NA PIZZU:
cesto je klasicky z múky (hladká, dobrá je priamo múka určená na pizzu). Komponenty: voda, kvások vyrobený z (kvasnice, štipka cukru) a soli + 1 kl  oleja. (na kilo múky dávam vrecko sušeného droždia - nie sú toľko cítiť ako čerstvé) rozmiešať, spracovať, nechať vykysnúť ak bude objem dvojnásobný, potom premiešať  nechať nakysnúť (zase na dvojnásobok) a nakoniec dôkladne spracovať aby bolo dobre tvárne a vláčne (v prípade zhonu stačí nechať  kysnúť len raz, tj cca hodinu), vyváľať čo najtenšie placku, obložiť (zmes cesnak olej a korenie na pomazanie, potom obložiť ako komu chutí a navrch mozzarellu) a hodiť do vopred vyhriatej rúry (čím vyššia teplota, tým lepšie, ja pečiem na 275 pretože viac ma rúra neumožní), dobrý je nechať tam predtým vyhriať takzvaný pizza kameň dá sa kúpiť samostatne), pizza sa potom pečie aj odspodu, čím lepšie simulovať prostredie v klasickej peci. pečie sa max 5 minút, potom je krásne chrumkavá aj prepečená. cesto musí byť tenké, skoro priehľadné, občas je problém s tým ako ho hodiť do rúry, resp. ako ho dostať z dosky do rúry, občas sa môže stať, že sa prilepí  ale časom sa to človek naučí.

Pizza
Urobíme cesto ako na biely chlieb z hladkej múky. Na pizzu sa predáva v mnohých krajinách osobitne mletá múka. Ale ak ju však nezoženiete, dá sa urobiť z obyčajnej hladkej múky zmiešané s múkou chlebovú - to by malo stačiť . Na pizzu je potreba málo cesta, ale ak ho  urobíme viacej  môžeme ho rozdeliť a dať do mrazničky  a zamraziť.
Postup prípravy cesta je rovnaký ako u bieleho chleba tj vymiesime cesto, necháme vykysnúť a potom z neho miernym vymiesením vytlačíme prebytočný vzduch . Potom vytvarujeme základ na pizzu  valčekom na rezance. Najskôr dosku posypeme kukuričnou múkou. Tak to robia v Taliansku, pretože pizza je potom chrumkavejšia Keď nemáme použijeme pšeničnú múku. Valčekom vytvarujeme kruh asi 25 cm v priemer .Cesto vyvaľkáme váľkom a vždy je asi o 1 / 4 kruhu pootočíte a zase vaľkáme až vytvoríme približne kruh. Potom prstami  pizzu na okrajoch trochu zdvihneme, pretože cesto má byť síce čo najtenšie, ale je pekné, keď sú po upečení vidieť dookola  pekné bubliny, krásne nafúknuté a príjemne chrumkavé.
Na samotné pečenie v rúre sa predáva tzv 'kameň na pizzu'. Je to náhrada talianskej pece, kde sa pizza pečie na podlahe tehlovej pece vykurované drevom. Jedná sa o guľatý kameninový tanier, ktorý sa predáva aj so špeciálnym stojanom, na ktorý vždy rozpálený kameň pokladáme pred tým ako naň položíme vyvaľkané cesto - základ pizze.
Rúru predhrejeme na 8 stupeň na maximum, takže je naozaj veľmi horúca, máme v nej vložený kameň na pizzu. Potom si vezmeme poriadne chňapky a horúci kameň prenesieme z rúry do stojanu umiestnenom na pracovnej doske. Na horúci kameň ihneď položíme základ na pizzu tj.vyválené cesto. Kameň je naozaj veľmi horúci, tak musíme dať pozor, aby sme sa ho nedotkli. A cesto rozotrieme náplň, ktorú napríklad pripravíme rovnako ako omáčku na špagety. V Taliansku  je pripravovaná z paradajok, čiernych olív, sardel alebo sardelek, feferoniek, kapár a čerstvej bazalky. Mal by mať výraznú a ostrú chuť. Omáčkou potrieme rovnomerne po celej ploche cesta a hore ešte rozhodím na kocky nakrájanej mozzarely a po celom povrchu ju posypeme roztrhanými lístky bazalky, namočenými v olivovom oleji.
Keď pizzu upečieme na takom kameni, tak je krásne chrumkavá a má neskutočne úžasnú chuť. Cesto pokryté omáčkou dáme späť do rozpálenej rúry a necháme ich piecť asi 20 minút.
Na pizzu sa dajú použiť rôzne náplne napríklad:
Pizza so štyroch syrov- riccotou, mozzarelou gorgonzolou a parmezánom.
Pizza quatro stagioni (štyroch ročných období) - je pokrytá výbornou parmskou šunkou, malými hubami, mozzarelou, slanými kapary, čiernymi oliva, ančovičkami a je posypaná bazalkou.

Pravé kysnuté cesto na pizzu
Ingrediencie :
10 g kvasníc, 100 ml vody
1 lyžica oleja
250 g hladkej múky/pizzová múka/
štipka cukru
Štipka soli
Postup :
Kvasnice zmiešame s vodou, lyžicou oleja (pre lepšiu chuť môžete dať olivový), cukrom a múkou na hustú kašu, prikryte a nechajte vykysnúť. Ku kvásku pridajte aj trošku múky a soľ, vymiesime pružné cesto a opäť nechajte ďalšie pol hodinku kysnúť. Cesto znova premiesime.
Vyvalkujte na okrúhle placky, obložte, pokvapkajte olejom a okraje pomastite. Dávka
vystačí na dve malé alebo jednu veľkú pizzu.

Rýchle cesto na pizzu z kypriacim práškom
Ingrediencie :
150g hladkej múky/pizzová múka/, 40g masla, 3-4 polievkové lyžice mlieka, štipka prášku do pečiva, štipka soli
Postup :
Múku zmiešame s práškom do pečiva, mliekom, soľou a zmäknutými maslom. Zmes vypracujte na hladké cesto a vyvaľkajte z neho okrúhlu placku. Ozdobte a dajte zapiecť. Z tohto množstva vypracujete jednu veľkú pizzu.

Obloha na pizzu alebo to najlepšie na koniec
Záleží len na vašej chuti a fantázii, čím všetkým pizzu obložíme. Medzi najobľúbenejšie oblohy patrí syr (Eidam, Niva, Hermelín a pod. ), šunka, slanina a šampiňóny (použite najlepšie zavárané). Zo zeleniny sa najčastejšie používajú paradajky, papriky, cibuľa, cesnak a olivy. Labužnícka pochúťku môžete vytvoriť pomocou
sardel, tuniakovi, údeného lososa, kuracieho mäsa, chilli papričiek alebo napríklad baklažán. Salámová alebo miešanú pizzu doplňte o provensálske korenie.

Cesto na pizzu
400 g hladkej múky,/pizzová múka/ 1 dl mlieka, 1 dl piva, 1 dl olivového oleja, 20 g sušeného droždia. Vypracujeme cesto, necháme v chladničke cez noc odležať. Použijeme na prípravu pizze podľa našej chuti.

Piza PIZZA
250 g hladkej múky, /pizzovej múky/ 120 g tuku, 1 / 8 l mlieka, 20 g droždia, 2 kocky cukru, štipka soli. V troche mlieka s cukrom rozmiešame droždie, necháme vzísť. Do osolenej múky nakrájame tuk, prilejeme vyplývajúci kvások a rýchlo spracujeme na hladké cesto. Necháme asi 30 minút kysnúť, potom cesto rozvaľkáme na veľký vymastený plech. Potrieme pretlakom (alebo kečupom), posypeme na rezance nakrájanými paprikami, kolieskami paradajok, 5 nakrájanými strúčiky cesnaku, 200 g na kocky nakrájaného salámu (kabanos), sterilizovanú kukuricou z plechovky (alebo sójovými boby, huby). Posypeme kockami tvrdého syra a pečieme asi 15 minút pri 150 ° C.

Variácie pizza
S Krabími tyčinkami :
250 g krabích tyčiniek, 2 vňaťové cibuľky, 2 lyžice sekanej petržlenovej vňate, 3 vajcia, 2 lyžice smotany, 1 veľký biely jogurt, korenie, soľ.
krabie tyčinky nakrájame na 1 cm dlhé tyčinky. Rozložíme na cesto, pridáme nakrájanú cibuľku, petržlen, zalejeme vajcami rozšľahanými so smotanou a jogurtom. Osolíme, okoreníme a upečieme dozlatista. Upečenú pizzu posypeme pažítkou.
S kapustou:
sterilizovaná červená kapusta , 1 veľká červená cibuľa, sójová omáčka, oregano, korenie, soľ. Poukladáme odkvapkanú kapustu a postrúhanú cibuľu. Mierne pokvapkáme sójovou omáčkou, okoreníme oreganom, osolíme, okoreníme. Môžeme dochutiť kečupom. Pečieme v predhriatej rúre.
S hermelinom:
3 šálky nakrájaných húb, 3 vajcia, veľká cibuľa, rasca, korenie, soľ. Na tuku orestujeme cibuľu, pridáme huby a dusíme do mäkka. Osolíme, ochutíme korením a rascou. Rozotrieme na cesto, polejeme rozšľahanými vajcami a poukladáme kúsky nakrájaného Hermelín. Pečieme asi 25 minút v silne vyhriatej rúre.

Štrudlová PIZZA
300 g tvrdého syra (dobre sa rozpékajícího), 300 g mäkkého salámu, 1 stredne veľká cibuľa, zelená a žltá paprika (nemusí byť farebné), kečup.. Potrieme kečupom, posypeme polovicou nastrúhaného syra. Poukladáme kolieskami nakrájanej cibule, plátky salámy a tenkými kolieskami nakrájaných paprík. Posypeme zvyškom syra a opatrne zvinieme do závinu. Položíme na vymastený plech, potrieme olejom, posypeme rascou a soľou. Upečieme v stredne vyhriatej rúre do zlatista.

PIZZA s kapustou
sterilizovanú červenej kapusty, 1 veľká červená cibuľa, soľ, korenie, oregano, sójová omáčka. Listové cesto rozvaľkáme na okrúhly plát, preložíme na suchý plech, poukladáme odkvapkanými kapustou a postrúhanou cibuľou, osolíme, okoreníme, okoreníme oreganom a mierne pokvapkáme sójovou omáčkou. Môžeme dochutiť kečupom. Pečieme v predhriatej rúre.

Cibulová
200 g cibule, 200 g chudé slaniny, 2 vajcia, 1 / 4 l mlieka (smotany), mleté čierne korenie, soľ. Cibuľu nakrájame na kolieska a podusíme na kocôčkach rozškvarené slaniny. Necháme vychladnúť a dáme na cesto, zapečieme vo vyhriatej rúre. V mlieku rozšľaháme vajcia, osolíme, okoreníme a nalejeme na pizzu. V rúre zvoľna dopečieme.

S jogurtom bez kysnutia:
250 g hladkej múky/pizzovej múky/, 125 g tuku napr. Hera, 1 / 2 veľkého bieleho jogurtu, 1 lyžička soli. Vypracujeme cesto a necháme v mikroténové sáčky niekoľko hodín v chladničke odležať. Vyvaľkáme a podľa chuti potrieme kečupom, posypeme korením, poukladáme salámem apod Je osvedčené pripravit cesto navečer a druhý deň pizzu upiecť.

Rýchla  PIZZA na panvici:
2 vajcia, 2 lyžice polohrubej múky /pizzovej múky/, 2 lyžice mlieka alebo smotany, 2 paradajky, 4 plátky syra, 4-6 plátkov pikantného salámy, mleté čierne korenie, oregano, soľ, tuk na pečenie. Vajcia, múku, mlieko alebo smotanu a soľ dobre rozmiešame. Paradajky nakrájame na plátky a syr na rezance. Na rozohriaty tuk nalejeme cesto, poukladáme plátky salámy, paradajok, posypeme syrom, okoreníme, osolíme a pečieme, kým sa syr nerozpustí.

PIZZA inak
Pripravíme kvások z 1 lyžica sušeného droždia, 0,5 dl vody a štipky cukru. Medzitým si pripravíme 2 lyžice polohrubej múky, okoreníme podľa chuti vegetou, mletým korením, mletou paprikou, soľou, rascou. Zmiešame so vznikli kvásku a vypracujeme cesto. Vložíme do vymastenej a múkou vysypanej formy. Potrieme olejom a posypeme nasekanými 2 balíčky olomouckých tvarůžků, šunkou pokrájanou na rezance, nakrájanú paprikou, cibuľou, nakrájanými šampiňónmi, zalejeme 2 rozšľahanými vajcami ochutenými vegetou a upečieme.

Nepravá PIZZA
3 surové zemiaky (alebo cuketa), 150 g mäkkého salámu, 1 cibuľa, 4 strúčiky cesnaku, 1 / 2 hrnčeka (obsah 1 / 4 litra) hladkej múky, 1 / 2 hrnčeka hrubej múky, 1 / 4 hrnčeka oleja, 3 vajcia, 1 prášok do pečiva, majoránka, drvená rasca, soľ. Zemiaky nastrúhame, salámu aj cibuľu nakrájame na kocky, cesnak vymiešame. Múky zmiešame, preosejeme s práškom do pečiva a zmiešame s ostatnými surovinami, okoreníme, osolíme. Cesto dáme do vymazaneho pekáča, poukladáme kolieskami salámy, na kocky nakrájanými paradajkami. Posypeme 200 g strúhaného syra a upečieme.

Sirečková PIZZA
Na vypracované cesto na pizzu a vložíme do vymastenej formy. Poukladáme na kocky nakrájanými syrečky, kockami anglickej slaniny. Posypeme rascou a korením (oregano). Upečieme v predhriatej rúre, až sa syrečky začnú rozpúšťať.

MINI PIZZA
250 g hladkej múky /pizzová múka/, 70 g tuku Hera, 1 vajce, 6 lyžíc mlieka, 1 lyžička prášku do pečiva, soľ. Do múky  s práškom do pečiva a štipkou soli nakrájame tuk, pridáme vajcia rozšľahané v mlieku a vypracujeme cesto. Rozvaľkáme na tenký plát a podľa tanierika vykrojíme 4 placky. Položíme na vymastený plech, potrieme kečupom a obložíme podľa chuti (salámam, zeleninou), posypeme strúhaným syrom. Pečieme v predhriatej rúre pri teplote 200 ° C asi 20 minút.

Veľká rodinná  PIZZA
200 ml. mlieka, 1 kocka cukru, 30 g kvasníc - urobíme kvások. Vlejeme do 400 g hl. múky,/pizzovej múky/  pridáme 100 ml. oleja a vypracujeme cesto, ktoré necháme vykysnúť. Na panvici spenime 2 cibule, pridáme 200 g šunky, konzervu šampiňónov, 200 ml nakrájaného komp. ananásu a podusíme. Cesto rozvaľkáme, dáme na vymastený plech, potrieme 150 ml. kečupu, rovnomerne rozložíme zmes, pridáme 5-6 nakrájaných paradajok a upečieme. Pred dopečením posypeme 200 g strouh. syra, osolíme a posypeme oreganom.

Jogurtová PIZZA
3 kelimky od jogurtu polohrubej múky,/pizzovej múky/ 2 biele jogurty, 2 vajcia, 1 prášok do pečiva, soľ. Všetky suroviny zmiešame a nalejeme na vymastený, strúhankou vysypaný plech. Cesto potrieme olejom, kečupom, posypeme oreganom, obložíme podľa chuti (salámou, zeleninou), posypeme strúhaným syrom. V predhriatej rúre pečieme pri teplote 200 ° C asi 20 minút.