Peter Grznár
Tvrdomestice 30, 956 22 Prašice
tel.: 038/5391752,
mobil: 0908757468, 0905652426
e-mail: poleko@zoznam.sk
VYBERTE SI ZO ŠTYROCH STROMKOV:
SMREK OBYČAJNÝ, SMREK STRIEBORNÝ, SMREK OMORIKOVÝ A JEDĽA BALZAMOVÁ
Výber vianočného stromčeka je preto mimoriadne dôležitou úlohou. V niektorých rodinách padá na bedrá otecka, niekde je to rituál, na ktorom sa podiela celá rodina.
Existujú skupiny ľudí, ktorí za každú cenu presadzujú myšlienku „živého' stromčeka. Argumenty? Tradícia, vôňa ihličia, estetika a tak ďalej. Na protipóle sa nachádzajú zasa tí, ktorým oveľa viac vyhovuje stromček umelý. Ich dôvody? Jednoduchosť, pohodlie, nižšie náklady, ekológia.
Životnosť vianočného stromčeka však môžeme ovplyvniť správnym skladovaním.
Pri príchode domov ho treba trochu zrezať, umiestniť do nádoby s vodou a často ho rosiť. Mal by zostať v exteriéri- najlepšie na balkóne alebo v tmavom kúte za domom, kde je dostatočne chladno a vlhko. Do interiéru by sa mal živý vianočný stromček
presúvať len tesne pred sviatkami. Svieži vzhľad mu počas celých Vianoc zabezpečí stojan s vodou a dostatočne veľká vzdialenosť od vykurovacích telies. V chladnejšom a vlhkejšom prostredí každý stromček vydrží dlhšie.
Ozdoby a dekorácie
V súčasnosti sa ladia stromčeky väčšinou do odtieňov jednej, prípadne dvoch farieb. Ak na ňom aj nevisia žiadne sladkosti, svetielka rozhodne musia byť. Vianočný stromček patrí bez pochýb k tým najdôležitejším symbolom Vianoc. Jeho rozžiarené svetlá, trblietavé ozdoby a v neposlednom rade i darčeky, ktoré pod ním nachádzame, bez toho si nikto z nás Štedrý večer ani nevie predstaviť.
Tradičný slovenský stromček
Tradičný symbol slovenských Vianoc je ozdobený sviečkami, orechmi, jabĺčkami, medovníkmi, sušenými slivkami a iným ovocím. Typický slovenský vianočný stromček je ozdobený guľami, anjelmi, hviezdičkami, slamenými ozdobami, sviečkami a na vrchole stromčeka je veľká hviezda alebo špic, zlaté stužky, anjelské vlasy, veľa sladkostí a čokolády.
Čoraz väčšej obľube sa tešia aj ozdobné reťaze, ktoré stromčeku dodajú tú správnu iskru a veľkoleposť. Pod honosným vianočným stromčekom však nesmie chýbať Betlehem alebo jasličky s malým Ježiškom.
Vianočný stromček prešiel dlhou históriou. Stal sa však súčasťou každej domácnosti v období najkrajších sviatkov. Je nenahraditeľnou vianočnou dekoráciou, ktorá nadchne dospelých, rozbúcha detské srdiečka, rozžiari zvedavé očká a v každom človeku zapáli iskierku nádeje a rozdúcha plamienok lásky.
Staroslovenské Vianoce?
Určite niektorých z vás napadne, čo tak mať vianočný stromček v duchu staroslovenských Vianoc - slamené ozdoby, perníčky, jednoduché dekorácie vyrobené z farebného papiera. . Buďte k sebe veľkorysí a doprajte tohtoročným Vianociam byť výnimočnými. Pod stromček alebo do veľkú misu plnú čerstvého ovocia a orechov vlašských alebo lieskových.
Vianočné stromčeky majú svoju viac než 400-ročnú tradíciu. Upevnené v stojane, v črepníku či zavesené na strope boli a sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Dopyt po živých vianočných stromčekoch neklesol ani pod tlakom ambícií ich umelých príbuzných, ktoré sa snažia vystrnadiť ich z našich príbytkov už niekoľko desaťročí.
Vianočný stromček nás zásobuje životnou energiou a prináša chuť do každodenného života. Posiľňuje intuíciu liečivá energia podporuje pekrvenie tela. Lieči pľúca, zahlienené dýchacie cesty, bronchitídu a urýchľuje hojenie rán. Zmierňuje niektoré srdcové ťažkosti a bolesti hlavy. Dym z ihličia čistí atmosféru. Dáva domovu harmóniu. Zivica dáva pocit
Napísané je:
-V západnej Európe su najoblubenejšie vianočné stromčeky, Vnesú do interiéru nádhernú živicovú vôňu. . Hodí sa do mestského i vidieckeho bytu.
- Vianočný stromček je jedným zo symbolov Vianoc a štedrého dna. Tradícia ozdobovania stromčekov pochádza z nemeckých miest. Stromček sa najprv nezdobil sviečkami. Jedna z prvých správ o ozdobenom a osvetlenom vianočnom stromčeku v miestnosti je v brémskej kronike z roku 1570.
:
:- Jedlička
Je symbolom hojnosti, bohatstva a krásy. Krásne vysoká, štíhla, vznešená, voňavá. To je váš vianočný stromček. Doprajte mu dostatok miesta, aby nebol utlačený niekde v kúte. Tiež mu dajte do nádoby vodu denne doplňte čerstvú vodu opäť rozprúdite energiu stromčeka .
-Dbajte, aby stromček mal stále dostatok vody, umiestnite ho mimo zdrojov tepla - radiátor, TV, krb a pod., nikdy nepoužívajte horiace sviečky na vianočnom stromčeku,
V našich končinách sú už tradične najviac vyhľadávané borovice, smreky a jedle. Zdá sa, že ozdobené vianočnými čačkami nemajú nijakú chybu.
.
--Vianoce a s nimi sa vynára otázka: „Živý či umelý stromček?„ Veľká časť ľudí už po predchádzajúcich rokoch mediálnej kampane prešla na ten umelý.. Je však používanie umelého stromčeka namiesto prírodného ochranou životného prostredia? . Toto samozrejme platí iba za podmienky, že ten „živý„ vianočný stromček (samozrejme po spílení už neživý, preto tie úvodzovky) pochádza z plantáže z legálneho výrubu - prerezávky, teda z výchovného zásahu, kedy sa tak či tak, bez ohľadu na Vianoce, v rámci hospodárenia v lesoch prerieďujú husté mladé porasty.
V tomto prípade je to presne ako používanie umelých kvetov namiesto prirodzených. Umelé stromčeky sa často vyrábajú z nerecyklovateľných materiálov. No i v prípade recyklovateľného či biologicky degradovateľného materiálu je na ich výrobu a distribúciu potrebné minúť energiu, spáliť fosílne palivá, vyrobiť obaly... „Živý„ stromček bol buď pestovaný za týmto „okrasným„ účelom podobne ako okrasné kvety alebo bol z prírody vybraný za účelom človekom riadenej selekcie a počas svojho niekoľkoročného života plnil funkcie stromu - produkoval kyslík atď...
A čo je horšie, vyhodený prirodzený stromček, ktorý je vlastne biologickým a plne recyklovateľným odpadom alebo vyhodená plastová napodobenina? Ako teda kúpou umelého stromčeka chránime lesy či životné prostredie? Nijako!
Bolo by možné debatovať o tom, či môže plastová napodobenina plnohodnotne nahradiť prirodzený stromček či vetvičku, ktorý má symbolizovať živú ratolesť. To, akú funkciu má vlastne vianočný stromček, je vec osobného prístupu každého jednotlivca. Vianoce možno samozrejme plnohodnotne osláviť aj bez stromčeka, Stromček sa však už za posledných 100 rokov v našej spoločnosti pevne zakorenil ako tradičná súčasť Vianoc a zrejme väčšina ľudí nebude ochotná vzdať sa ho.
Ak niekto uprednostní ten umelý z praktických dôvodov alebo preto, že sa mu viac páči, tak prosím, každý má vlastný vkus. Môj osobný názor je taký, že je to ako keby ste niekomu dali kyticu plastových kvetov, to potom radšej žiadne/žiadny. Pod dlhodobým vplyvom médií to však dospelo k úplne schizofrenickému prístupu. Ľudia, ktorí bežne kupujú „živé„ rezané kvety si kupujú umelý vianočný stromček často iba preto, aby „nezničil„ živý a chránili lesy a prírodu. Je to pokrytecké. Na záver všetkým želám, aby ste vianočné sviatky dokázali prežiť príjemne, s pokojom v duši. Nech sa vám podarí vyhnúť sa komerčným tlakom, ktoré prežívanie tohto pekného sviatku kazia vnútenými falošnými hodnotami. Nech vám zháňanie darčekov a stromčeka nezatieni pravý zmysel týchto dní a ak sa už rozhodnete pre stromček, tak nech to urobíte s citom a rozumom a nie pod vplyvom falošných mýtov.
Drevo je mäkké a krehké, . Drevo sa používa aj na drevené obloženie interiéru . Živica ktorá sa nachádza na dreve vo forme pľuzgierov je zdrojom balzamu. Pred príchodom žuvačky sa živica predávala na žuvanie .taktiež sa používala na výrobu fakieľ .Zo živice sa vyrábal balzam na liečenie zranení..
.